Montaż domków

Informacje dotyczące montażu domku

Video ilustracja jak zmontować domek drewniany:
Aby rozpocząć montaż potrzebny jest młotek, śrubokręt, poziomica, (najlepiej) dwie wiertarki i gwoździe (4-5 cm) w celu wzmocnienia podbitki dachowej i desek podłogi (które mają 20mm grubości). Doradzamy przygotować również małą piłę, jeśli będzie konieczne skrócenie desek. Ponadto, należy mieć wkręty do drewna 4-5 cm.

1.    Montaż zaczyna się od przygotowania solidnej i wyrównanej bazy.

Przede wszystkim rozdziel elementy w zależności od długości. Sprawdź prospekt każdej ściany.
Na przykład, w domku 4x3 (4 m szerokości z przodu, 3 m głębokości (długość)) umieść deski 3 m przy ścianach bocznych, a deski 4 m przy tylnej ścianie, mniejsze kawałki połóż z przodu i w pobliżu ściany bocznej, w której będzie zamontowane okno.
 
2. Połóż deski od podstawy na fundament i dwie belki na bokach (jedna belka będzie znajdować się pod ścianą, a deski od podstawy trzeba przymocować od wewnątrz do drugiej belki), ułóżcie kolejne belki w mniej więcej tej samej odległości. Zazwyczaj deski podłogowe układane są wzdłuż frontowych drzwi.


Deski od podstawy umieszczane są wzdłuż długości domku (np. jeśli domek ma wymiary 4x3 i długość wynosi 3 m, deski od podstawy mają 4 m długości).
 
3. Znajdziecie deski podzielone na pół (są to połówki standardowych desek 135 mm / 2) i zazwyczaj umieszczane są pod przednią ścianę (gdzie są drzwi) i pod tylnią ścianią (w domku 4x3 te deski mają 4 m ). Umieszczajcie z boku deski 3metrowe.


Konstrukcja domku jest montowana dość szybko. Sugerujemy przymocować deski narożnikowe od fundamentu długimi śrubami. Sprawdź przekątne. W zestawie montażowym domku, który ma  34 mm grubości, znajdziecie wkręty do drewna o długości (200 mm). Przed dokręceniem ich konieczne jest zrobienie dziur w ścianach. Daje to większą wytrzymałość budowy.
W miejscach, gdzie deski się powiększą, możecie częściej wkręcić śruby. Jeśli deski się powiększą to naturalny proces drewna. Jeśli deska ma kształt banana, po wywierceniu otwóru mozna ją przymocować do dolnej deski, z przodu i na jej skrajach.
Jeśli deska jest wypaczona, sugerujemy użycia klucza szwedzkiego. Najpierw przymocuj deskę z jednej strony, następnie z drugiej strony ściśnij kluczem szwedzkim i przekręć o kilka stopni, gdy rozprostuje się przymocuj długim wkrętem do drewna.
Należy pamiętać, że końcówki łatwo się łamią (bo są długie i cienkie). Więc, gdy będziecie je wkręcać trzymajcie je prosto.

Upewnij się, że śruby są zapadnięte poniżej (0,5-0,7 cm) poziomu drewna. Główka śruby musi całkowicie zapaść się w drewnie, aby deski pasowały jedna nad drugą. Tak więc, gdy zmniejszy się górna deska (wysuszy się), nie pozostanie zawieszona tylko na dolnej desce.

Co do mocowania desek ścian, trzeba umieścić je w zależności od odpowiedniej długości, bez względu na to, czy zostaną umieszczone powyżej, czy poniżej.
Sugerujemy, aby je przekręcić, lub odwrócić, jeśli jest to możliwe, aby ładniejsza strona deski była na przodzie.
 
4. Przednie deski koniecznie musicie umieścić w miejsca wskazane na naklejkach, które znajdują się na każdej desce. Naklejka musi być prosta względem drzwi wejściowych.
 

Po umieszczeniu frontowych desek i płatew (krokwi i płatw kalenicowa) sugerujemy, aby zamontować podbitkę dachową. Podbitkę można docisnąć jedną z drugą do końca, lecz lepiej pozostawić 1-2 mm miejsca dla "ruchu" drewna. Doświadczyliśmy w sezonie jesiennym, że podbitka wilgotniała i się rozszerzała, z tego powodu gont bitumiczny podnosił się. To samo odnośnie desek podłogi, lecz zdarza się znacznie rzadziej.
Sugerujemy aby wbijać gwoździe w deskach na pióro wpust od ścian (w górnym pasie deski), tak aby gwóźdź znajdował się w rogu deski od strony wpustu, wtedy gwoździe nie bedą widoczne.
 
5. Większość naszych drzwi / okna są montowane z futrynami. Deski są mocowane w pionie i poziomie w zależności od futryny okna / drzwi. Te deski  służą jako wsparcie dla okien (podtrzymują). Sugerujemy zamontować futryny od wewnątrz, aby przygotować futryny na zewnątrz. Przed założeniem drzwi wejściowych w futrynę, zaleca się zamontować przednie okna i na końcu zalożyć drzwi.
 
WAŻNE:


1) Futryny drzwi i okien koniecznie przykręcać do ościeżnicy. Zabrania się mocować futryn bezpośrednio do ścian, ponieważ w przypadku opadania konstrukcji powstaną szczeliny między belkami.
 
2) Przed dokręceniem śrub, zaleca się uprzednio wywiercić dziurki, w taki sposób futryna nie pęknie.
 
6. Użyj gwoździe od 15-20 mm z szerokimi główkami do mocowania gontów. Ważne jest trzymać się rysunku z instrukcji gontu bitumicznego. Jeżeli nie da się przymocować gontu jesienią lub zimą, proponujemy rozgrzać je.


Najpierw przymocujcie taśmę izolacyjną do gontu kalenicowego (1-2 prostokątne paczki z nazwą Ridge/Edge). Potem można kontynuować układnie gontu.

Jeśli zauważysz, że brakuje desek sprawdź wszystkie dostarczone paczki. Bedzięmy potrzebowali zdjęcia, aby zobaczyć gdzie jest brak. Na przedostatniej stronie instrukcji montażu znajdzież unikatowy numer domku napisany ręcznie. Jest bardzo ważny, aby móc przeprowadzić kontrolę jakości produktu.
Miłego montowania!

 

DLACZEGO OPŁACA SIĘ U NAS KUPOWAĆ?

łatwe w
montażu

Gwarancja
5 lat

Produkt
ekologiczny

Wysyłka
za darmo*

Wiarygodny
eksporter

Wyprodukowany
w UE